Otevřete mapu Austrálie a ponořte se do jejích nekonečných plošin, říčních náplavů a širokých savan. Zde, v srdci tohoto divokého a pestrého kontinentu, najdete emu – obřího ptáka, který svou jedinečností a odolností fascinuje biology po celém světě.
Emu je druhým největším ptákem světa, hned po africkém pštrosu. S výškou dosahující až dvou metrů a s hmotností kolem 40 kilogramů je to opravdový gigant. Ačkoliv je jeho tělo zdánlivě neohrabané, emu je výborný běžec. Díky svým silným a svalnatým nohám dokáže dosáhnout rychlosti až 50 km/h, což mu pomáhá uniknout před predátory nebo rychle se přesouvat mezi různými zdroji potravy.
Jeho hlavní potravou jsou rostliny, ovoce, semena a malý hmyz. Emu je výborným příkladem přizpůsobivosti. Ačkoliv preferuje otevřené travnaté plochy, můžeme jej nalézt v nejrůznějších prostředích Austrálie – od horkých písečných dun po chladnější horské oblasti.
Zajímavým rysem chování emu je jeho rozmnožovací rituál. Samice položí vajíčka, ale je to samec, kdo je inkubuje a stará se o ně. Po vylíhnutí mláďat je zase samec tím, kdo je chrání a vede je k potravě. Tato role otce-vychovatele je v ptačím světě poměrně neobvyklá a zdůrazňuje jedinečnou sociální strukturu emuů.
Avšak emu není jediným fascinujícím obyvatelem Austrálie. Saranče, hmyz s mocnými zadními končetinami, je obdivuhodný skokan schopný překonávat vzdálenosti mnohonásobně větší než je její vlastní tělo. Je to hmyz, který se dokáže přizpůsobit měnícím se klimatickým podmínkám, a jeho skoky jsou často spojovány s rychlými změnami počasí.
Rajka, tropický pták s jasně zbarveným peřím, je dalším z klenotů australské fauny. Jeho taneční rituály, které využívá k získání pozornosti samice, jsou neuvěřitelně složité a poutavé. Barevné peří rajky a jeho nádherný zpěv dodávají pralesům zvláštní kouzlo.
V závěru můžeme říci, že zatímco emu dominuje otevřeným prostranstvím Austrálie svou velikostí a silou, malá saranče a barevná rajka přidávají do tohoto kontinentu svou vlastní jedinečnou krásu a charakter. Každý z těchto živočichů má své místo v komplexním ekosystému a představuje fascinující kapitolu v knize přírodního dědictví Austrálie.
https://inclanek.cz/nelehky-boj-proti-jedne-z-nejslozitejsich-bakterii-traviciho-traktu-clostridium-difficile-co-to-je-a-jak-na-to/
https://www.regiozpravodaj.cz/?p=2673
https://internetove-noviny.cz/proc-zloutnou-mlade-listy-malin/